Sikeres pályázat – Néphagyományaink felelevenítése Mezőtúron

Sikeres pályázat

A Mezőtúri Városi Intézmény – Csoda-vár Központi Óvoda a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program keretén belül a Pénzügyminisztérium Regionális Fejlesztési Operatív  Programok Irányító Hatósága, mint Támogató TOP-7.1.1-16 Kulturális és  közösségi terek infrastrukturális fejlesztése és helyi közösségszervezés a városi helyi fejlesztési stratégiához kapcsolódva című felhívása alapján sikeresen pályázott, 4 millió Ft összegű támogatást nyert el. A támogatás mértéke (%-ban) 100%.

A projekt címe: Néphagyományaink felelevenítése Mezőtúron

A projekt célja: A helyi kulturális hagyományok ápolása az óvodai életben

A projekt tervezett befejezés dátuma: 2023.02.28.

A helyi kulturális hagyományok ápolásával kapcsolatos előadások, bemutatók szervezése, azok megvalósításához kapcsolódó eszközök és felszerelések vásárlása. a fazekassághoz kapcsolódó szakmai találkozók és konferenciák szervezése, a mezőtúri fazekasság történetéről, jelenéről, múltjáról kiadvány készítése. A fazekas hagyományok bemutatásához szükséges eszközök beszerzése. Kézműves tanfolyam szervezése gyermekeknek és hátrányos helyzetűeknek.

A pályázat rövid jellemzése, leírása

A Mezőtúri Városi Intézmény – Csoda-vár Központi Óvoda megalkotott pedagógiai programjában hangsúlyozottan szerepelteti, hogy az óvodai élet, a gyermek játéka természetes közege a hagyományőrzésnek, a hagyományok átörökítésének. Az óvodába lépés első pillanatától a nevelésünk szerves részét képezi, beépül a gyermek, a felnőtt tevékenység rendszerébe és gazdagítja a családokkal való együttműködésünket. Hangsúlyos szerepet kap nevelésünkben a helyi kultúránk, hagyományaink, a városunkra jellemző népi mesterségek megismerése. Az óvodáinkba járó gyermekeket és szüleiket minél többféle helyi értékkel (építészet, szokások, helyi kézművességek, fazekasság, fafaragás, népi játékok, vidám hangulatú rigmusok és csúfolók, lakodalmas, kenyérsütés, lekvár főzés stb..) igyekszünk egyre alaposabban megismertetni, amiben lehet közreműködni, azt „lejátszani”, a megfigyelt és átélt tapasztalataink szerint. A programjainkon a szülők és a gyermekek együtt is részt vehetnek. Arra törekszünk, hogy minél nagyobb körben eleveníthessük fel a népi hagyományainkat.

A projekt keretében négy tevékenységet kívánunk megvalósítani:

  1. A népzene kultúrája, ezzel kapcsolatos népi hangszer bemutató szervezése óvodás korú gyermekek részére óvodáinkban, valamint népi hangszer kiállítás és népi hangszer készítése családok részére a Közösségi Házban
  2. Népi szokások, jeles napok megünneplése a családok részvételével. Parasztolimpia szervezése. Pünkösdi szokások felelevenítése, játékos pünkösdi király/királyné választás, ehhez kapcsolódóan játékos sportversenyek a szülőkkel közösen a Városi Sportcentrum füves pályáján.
  3. Kézműves tanfolyam szervezése hátrányos helyzetű gyermekeknek és családtagjaiknak.
  4. Workshop a kerámia jegyében
    Ezen a rendezvényen a helyi fazekasok által tervezett kerámiákat kívánjuk bemutatni. Az eseményre meghívjuk a városukban működő összes keramikust és lehetőséget biztosítunk nekik termékeik bemutatására. Egy kiállítás keretén belül a szakkörökön elkészült tárgyakat is ki kívánjuk állítani. A rendezvény alatt szakmai bemutatók megtartására és véleménycserére is biztosítunk lehetőséget egy konferencia keretei között. Kiegészítő programként kézműves piacot kívánunk szervezni, ahol a fazekasok mellett helyi termelők és kézművesek is részt vehetnek. Gyermekek részére népi játszóházat és kézműves foglalkozásokat tervezünk.

Népi hangszer kiállítás a Birinyi Gyűjteményből – 2022. 06. 25. – plakát