Erdei óvoda program a Csoda-vár Központi Óvodában

Örökös Zöld Óvodaként fontosnak tartjuk, hogy évről-évre gazdagítsuk a gyermekek tevékenységeit, játékos ismeretszerzését a természetben is. 

Célunk volt, hogy:

  • Szerezzenek közvetlen, személyes tapasztalatokat a gyerekek, az őket körülvevő természetről, Mezőtúr, város természeti adottságairól.
  • A közvetlen tapasztalatszerzés hatására fogalmazzanak meg, ok-okozati összefüggések meglátására, megértésére vonatkozó megállapításokat.
  • Érezzék át a természetben való séta megnyugtató, egészségre gyakorolt jótékony hatását.
  • Tanulják meg, sajátítsák el, a helyes viselkedést a természetben.
  • Váljanak a környezetüket óvó, védő személyiségekké.

A táborban az óvoda legnagyobb, 6-7 éves gyermekei vettek részt, 5 csoportból, 16 fő, akik különösen érdeklődtek a természet iránt.A programot 2 hétre terveztük. Az első héten megismerkedtünk egymással, csapatnevetválasztottunk, kiránduló indulót tanultunk,előkészültünk a túrákra, az ottani megfigyelésekre.Megismertük a turistajelzéseket, a térkép legfontosabb jelzéseit, azok jelentését. Elkészítettük a saját erdei társasjátékunkat, melyen ismereteiket megjeleníthették a gyermekek. 3 fő területen összehasonlítást végeztünk, (majd túra közben megfigyelést), az erdő, a tó és a folyó, növény-és állatvilágáról, az ember tevékenységeiről, (munka, szabadidő).

A második héten el is indultunk az Erzsébet ligetbe, a Bánya-tó, és a Berettyó partjára. Minden apró részletet megfigyelve, lassan haladva, ok-okozati összefüggéseket keresve, környezettudatos szemlélettel jártuk be a vidéket. A Ligetben a gyermekek, az óvodapedagógusok által kihelyezett turista jelzések útmutatása szerint közlekedtek. A felnőttek irányítása mellett a gyermeki kezdeményezésnek is teret engedtünk. Volt lehetőségünk egy kis pihenésre is a természetben, lecsendesedni, elmélyülni gondolatainkban, hallgatni a természet hangjait. Játékra is jutott időnk és energiánk. Természetesen a túra végére kellemesen elfáradtunk, de elmondhatjuk, hogy a gyermekeink nagyon kitartóak voltak, hiszen a hátizsákjukat végig ők vitték magukkal. A program végén, megörökítettük élményeinket, játékos formában összefoglaltuk az ismereteinket. Mindenki teljesíteni tudta a feladatokat, ezért egy fából készült jutalom nyaklánccal leptük meg őket, melyen a megfigyelt természetet próbáltuk megjeleníteni, ezzel is emlékezetessé tenni számukra ezt a néhány napot.

A program során azt tapasztaltuk, hogy a gyermekek nagyon érdeklődőek, kitartóak aktívak voltak. Az ismereteiket elő tudták hívni, jól átlátták az összefüggéseket. Bízhatunk, a természetben tanúsított környezettudatosviselkedésükben a jövőben is. A következő években próbáljuk minél több gyermek számára biztosítani a nyári erdei óvodába való bekapcsolódást.

A programot megvalósító munkatársak: Ágoston Fruzsina óvodapedagógus, Burai Emese pedagógiai asszisztens, Kocsis Józsefné dajka, Szűcsné Búsi Irén dajka, Tóth Klára óvodapedagógus. Patkós Éva Intézményvezető a szervezésben vállalt kiemelkedő feladatot.

Tóth Klára
Intézményvezető helyettes